Bemutatkozás | Hírek | Tagság | Taglista | Alapszabályzat | Versenyszabályzat | RCOR Ring Apaj | Támogatóink
MyModell | Cikkek | Leírások | Fotók | Videók | Versenyek | Rendezvények | Média ajánlat | Kapcsolat
           
Pontos idő: 2024.05.06 08:36:44

Időzóna: UTC + 1 óra




Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 86 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.12.08 19:31:33 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2007.10.26 15:17:40
Hozzászólások: 200
gyurici írta:
Esetleg mi lenne ha többen összefognánk külömböző kategeriákból és mindenkinek kijönne a neki leg megfelelőbb akkusor a sokból?

Gyurici


Nekem is tetszik az ötlet, 4x7 cellával beszálok.


Bocs, hogy ezen a héten nincs folytatás, jövő héten remélem eljutok a felajánlott tesztakkukért és jön a gyakorlat.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.12.08 22:44:51 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2004.02.12 11:39:56
Hozzászólások: 493
Tartózkodási hely: Szamosszeg
Úgy látom össze fog ez jönni!
Örülök mint majom a ........nak.

gyurici


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.12.22 11:39:02 
Offline
Pullstarter szaggató

Csatlakozott: 2007.12.22 11:02:55
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Székesfehérvár 30-8587856
Zoli ennél értelmesebb összefoglalást még angolul sem találtam. TECCIK

Eddig egy fontos akku paraméterről nem volt szó, ez a hőmérséklet amit még elviselnek kisebb károsodás nélkül. Sok minden olvasgattam a témában én is. Az idei nyár egyik nagy tapasztalata volt, hogy a 45C˚, amit töltési csúcshőmérsékletként beállítottam nem igazán díjazták az akkuk. Ekkor a lekapcsolás után, ahogy az akku belső és külső hőmérséklet kiegyenlítődik , felkúszott bizony 49-51 fokig is!!. (6A töltés).Ennek bizony 3 cella esett áldozatul. Ezek után 5A töltés és 41C˚ lekapcsolás esetén már csak 44-45C˚ kúszott fel. Ezek egy elég extrém külső hőmérsékleti viszonyok között 32C˚ történtek.:)
Valahol azt olvastam, hogy az 1C-s töltés esetén 42C˚ körül a teljes feltöltődés is megtörténik 24C˚ külső hőmérséklet esetén.
És még valami szabad-e hűteni töltés közben?
Én nagy melegben nyáron, hűtöm de csak a töltés 4/5-éig, a végén hagyom, hogy elszabaduljon a pokol.
Üdv.: Előd


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.12.25 14:19:21 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2007.10.26 15:17:40
Hozzászólások: 200
A továbbiakban kövessük végig a válogatás folyamatát egy gyakorlati példán.
Az „alapanyag” 25 darab(1 doboznyi) SC cella. A befogókészülékbe tett akkukat először formáljuk. Ehhez lehet 14 órán át 450 mA-rel tölteni, de egy kicsit csalok, hogy gyorsabb legyen, 4200 mAh-ig 2,5 A-t használok, csak ezután térek át 500 mA-re, még egy órán át. Vigyázat ! Ha ezt a rövidített módszert használjuk, feltétlenül nyomon kell követni a cellák hőmérsékletét, ugyanis előfordulhat olyan cella, melynek kapacitása jóval kisebb a névlegesnél. Ezek a cellák túltöltődnek és veszélyes mértékben felmelegedhetnek.
A formattálás következő lépése a kisütés, ehhez 15 A-t használok, a beállított végfeszültség 0,8 V. A kapacitást érdemes mérni, a nagyon rossz cellák már ennél a lépésnél lebuknak. Győződjünk meg arról, hogy a cellák valóban kisültek, a feszültség meredeken leesett.
A mellékelt képeken látszanak a cellák rögzítésére, csatlakoztatására szolgáló „készülékek”.
Mindig figyeljünk az érintkező felületek tökéletes tisztaságára.

A következő lépés már maga a válogatás. A töltési beállítások: -áram 5A
-delta peak 3mV
-max. feszültség 1,56 V
-max. kapacitás 4600 mAh
-max. hőmérséklet 40 C
Az utóbbi három érték biztonsági határ, egy olyan cella, mely versenyre is jó lesz, nem fogja ezeket túllépni. A kisütés beállításai: -áram 30 A
-kisütési végfesz. 0,8 V

A táblázatban feltüntettem mindkét kisütési értéket, jól látszik, hogy miért kell a formattálás, a sorrendet a második, 30 A-es kisütés alapján határoztam meg.
Kép

A következőkben a négy A, B, C és D jelű pakkok adatait foglalom össze. Töltési áram 5A, delta peak 3mV/cella beállításokkal, a töltés végére a hőmérséklet 35 C körüli, a peak feszültség 9,06-9,08 V értékre adódott. A töltés vége és a kisütés kezdete közt 2 perc szünetet hagytam. A kisütéshez használt áram 30A, a beállított kikapcsolási feszültség 5,4 V (0,9V/cella). A kisütés végére a hőmérséklet 50-53 C lett.

Kép
Annyi megjegyzést fűznék hozzá, hogy a feszültség értékekben lehet némi pontatlanság, mivel a pakkok nem voltak összeforrasztva, ezt a mennyiséget tökéletes pontossággal csak forrasztás után kaphatnánk meg. A gyakorlat azt mutatja, hogy ezekhez az értékekhez kb. 0,1-0,15 V-ot hozzáadva kapjuk a reális értékeket.
Érdekesek a cellák feszültségértékei, közvetlenül a kisülés előtt. A C jelű pakk adatai:
Kép
Ezek az adatok alkalmassá teszik celláinkat a végleges összekapcsolásra, kaptunk négy egész tűrhető paraméterű pakkot. A kiinduló cellák minősége miatt ez nem feltétlenül van így, előkerestem a válogatási adatokat tartalmazó dokumentációkat, van ennél sokkal rosszabb eredményeket produkáló széria is, főleg olyan akkukból, melyeket hosszasan tároltak a válogatás előtt.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.12.25 16:38:05 
Offline
Pullstarter szaggató

Csatlakozott: 2007.12.22 11:02:55
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Székesfehérvár 30-8587856
Ezeket a cellákat milyen zsugorcsőben szállítják azaz mi a típusa?

_________________
Üdv.:Előd


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.12.25 20:10:01 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2007.10.26 15:17:40
Hozzászólások: 200
E-power 4500, képet itt találsz: http://www.freeweb.hu/sylmagnetism-2/sy ... ulator.htm


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.01.29 18:45:31 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2004.02.12 11:39:56
Hozzászólások: 493
Tartózkodási hely: Szamosszeg
Sziasztok!

Kicsit elhalgatott a társaság, ezért gondoltam foglalkozom kicsit a témával,
mivel lassan aktuális lesz az akku vásárlás.
Átnéztem tüzetesebben a táblázatot. A "D"-vel jelölt akksikat kiválasztva
megnéztem az adataikat. Arra a következtetésre jutottam, hogy nem
lesz elég a 25 db cella néhány jó sor kiválasztásához.
A 6db "D" jelzéssel ellátott cellának az adatai alapján a kisütött kapacitás
értékek közötti külömbségek maximum 35mAh-át tettek ki, ez elhanyagolható.
Viszon a 6db-ból van 2db kakukktojás. Méghozzá a 13-as és a 19-es sorszámú
cellák. Ezek feszültsége messze alulmarad a másik 4-től.
A külömbség 0.01V/cella, ami a versenysportban akár sok is lehet.
A "C" jelüek közzül viszon már csak 2 teljesített 1,230V fölött átlagfeszültségben.
Kíváncsiságból megnéztem egy ugyanilyen cellából álló "gyári" válogatás
adatait. Feszültségben 1-2 ezred volt az eltérés, viszont a kisülési időben
100%-ban egyformák voltak. Tehát a kapacitásuk is egyezőek.
Érdekesség hogy a feszültségük nem volt magasabb mint a táblázatban
szereplő legnagyobb érték....lehet hogy nem pusholták őket.
Vagy az is lehet hogy 35A-el sütötték ki a cellákat, bár ez utóbbi esetben
nem jellemző az 1,230 fölötti feszültség.
Minden esetre az az elméletem hogy 3x6 db jó sor összeállításához legalább 3x25 cellát lenne szükségszerü átválogatni, ami nem kis pénz,és
nem kevés idő ráfordítás. A szükséges műszaki háttérről nem is beszélve.

Gyurici


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.01.29 19:29:45 
Offline
RC mániákus

Csatlakozott: 2006.03.05 21:02:16
Hozzászólások: 690
Elhalgattunk? Hát mi csak robbangatunk. Az utóbbi időben úgy robbanak az IB-k, hpogy az hihetetlen... Pedig ki vannak egyenlítve és cellánként vannak töltve Spintec-el, de 3800 körül elkezdenek sziszegni...
MUltkor egy cella 3A-es töltésnél robbant fel. Iszonyú ez az utolsó IB széria, kerüljétek messze őket!!
Kinnt már áll a bál!
http://www.smc-racing.com/

_________________
Tamiya TA-05, DF-03, TNX, TT-01, Porsche Turbo RSR 934
Sanwa M11
06705251994


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.01.29 20:27:26 
Offline
Moderátor
Avatar

Csatlakozott: 2006.06.24 08:02:05
Hozzászólások: 479
Tartózkodási hely: Budapest
gyurici írta:
Kíváncsiságból megnéztem egy ugyanilyen cellából álló "gyári" válogatás
adatait. Feszültségben 1-2 ezred volt az eltérés, viszont a kisülési időben
100%-ban egyformák voltak. Tehát a kapacitásuk is egyezőek.

Szia!
Erre nem vennék mérget.
Mi már a modellboltunk előtti időben is -és most is sokszor azt tapasztaltuk, hogy a márkás, neves "gyári" válogatásokon a cetlik nagyon jó és egyforma értékeket mutatnak, azonban a valóság teljesen más... Sok 0 V-os cellát kaptunk szép dobozban, jó drágán. Még azt is el tudom képzelni, hogy kamu cimkék vannak felragasztva. Így, hogy már nekünk is megvannak az eszközeink, már nem is hiszem el őket.
Ha van önként jelentkező, akinek van vadi új válogatott, de még össze nem rakott sora, szívesen megmérnénk-összehasonlítanánk a mérésünket a címkékkel. A kapott diagrammokat akár ki is nyomtathatjuk a tulajnak.
Üdv: SYL

_________________
http://www.sgmodell.hu
http://www.sylmax.hu


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.01.29 21:46:34 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2007.10.26 15:17:40
Hozzászólások: 200
Kedves Gyurici!

Látom komolyan átnézted az adatokat. A feszültségméréskor, ahogy említettem is, előfordulhatnak kisebb mérési hibák. Játszottam olyat is, hogy egy cellát mértem azonos körülmények között, sokszor. A mérési eredmények között mindig volt némi különbség, nem tendenciaszerűen.
Jónéhány gyári válogatáson is elvégeztem a leírt mérést, nem volt még olyan, amelyik a valóságban is produkálta volna a cimkén szereplő értékeket, akár az ígért kapacitást, akár a cellák együttfutását illetően.
A mérési hibák kiküszöbölése végett javasoltam, az összeállított cellák kisütését együtt, ha megnézed az említett D jelű pakk együttfutása 99,08%, ami nem rossz érték.
Ha beszerzel bármilyen akkut szívesen átnézném őket, természetesen ellenszolgáltatás nélkül, én is szeretnék friss tapasztalatokat az új típusokról. Ez az ajánlat bárki másra is áll.
Az EP 4600-ast már próbáltam, még nem az igazi.
Az új 4600-as IB-ről nem tud valaki valamit?


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.01.30 17:09:46 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2004.02.12 11:39:56
Hozzászólások: 493
Tartózkodási hely: Szamosszeg
Üdv!

Hát igen.....nem tudhatjuk mi lapul a matrica alatt, azon kívül hogy egy hengeres akksinak
kinéző tárgy. :lol:
Sőt...azt sem hogy mennyit álltak ezek a pakkok raktárakban, kereskedőknél, stb.

Ecozoli! Milyen szerkezettel töltöd, sütöd, méred az akkuidat? Mibe vannak befogatva és hogyan?
Gondolom az átlagfeszültséget a kisütő eszköz álltal megadott és mért adatból írtad be a táblázatba.
Ha sikerül a cellákat egyformán jól rögzíteni a folyamatok során-ás gondolom erre is törekedtél hogy ne csapd be magad-
akkor az az 1 század voltnyi külömbség tényleg nem vészes.
Egy akkupakknál az előbb elmondottakból 2 század voltos "hiány" keletkezik.
Vegyünk alapul egy brushless motort, ami 4000kV értékü. Ha van az a 2 századnyi külömbségünk
akkor 80 fordulattal forog kevesebbet a motor percenként mint ideális esetben. Lehet hogy kezdem meggyőzni magamat az igazatokról? ;)

Na majd meglátjuk! Minden esetre nekem az lenne a cél, hogy összerakjunk 3x6 cellát, ami szinte teljesen egyformán muzsikál.
Namost 25db-ból ezt nem lehet kivitelezni.

Gyurici


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.01.31 06:29:09 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2007.10.26 15:17:40
Hozzászólások: 200
Szia Gyurici!

A tesztekhez Futaba CDR5000 töltőt használok, igen a táblázatban az általa számolt értékek szerepelnek. Már elküldtem NagyG-nek a válogatásról szóló cikket, ehhez képek is vannak a befogókról. Bárki elkészítheti ezeket, semmi bonyolult nincs benne.

Más: újra megjárattam az augusztusi beszerzésű akkuimat.
Újonnan mindkét pakk 4100 mAh feletti kapacitású volt, a mostani eredmények:
-EP 4200 (piros-fekete) 3678 mAh, 8,412 V
-E-Power 4500 (égszínkék) 4061 mAh, 8,475 V
A mérés előtt normál töltés, majd 10A-es kisütés. A méréshez 5A-es töltés után 30A kisütés. 7 cellás pakkokról van szó. Furcsamódon a 4200-es sor 4812 mAh-t vett fel a 4500-ös 4213 mAh-t.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.01.31 07:28:31 
Offline
RCOR Star
Avatar

Csatlakozott: 2004.01.23 08:25:21
Hozzászólások: 1321
Tartózkodási hely: Szentendre World City
A Zoli által készített cikk pár napon belül felkerül az oldalra csak kell hozzá Godzi is aki éppen el van havazva szegény


Nehogy kinyírd a pakjaidat hajószezon előtt :lol:

_________________
06203486503


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.02.01 10:59:56 
Offline
Pullstarter szaggató

Csatlakozott: 2007.12.22 11:02:55
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Székesfehérvár 30-8587856
Zoli Egy fontos dolgot nem hangsúlyoztál eléggé.
A mérései eredmények függnek : az akkut szorító pad, csatlakozók és a kábel hosszától is.
Egy másik gyártó celláin elvégzett méréseknek - összehasonlítás végett- csak úgy van értelme, ha a ezt is Te végeznéd el. A legtöbben nem is tudják, hogy nem a szokásos 4mm arany csatlakozókat használod pl. Mivel én is kipróbáltam mire jutok a témában, a tapasztalat azt mutatja, hogy ugyanolyan mérési körülményeket rettentő nehéz összehozni és bizony az a néhány tized-század Volt cellánként sokat jelenthet.:)
Szentelj egy pár sort az érintkezők témájának is:)


Bíztató, hogy a kék cellák (4500)jobban bírják, azonban ezek nem kaptak akkorát a nyári szezonban mint a piros-feketék(4200).

Másik :gondolkoztam az IB 4600 as cellák kipróbálásán. Vajon ezek azok a hírhedt pukkanós cellák ,avagy az előző IB 4200as utolsó sorozata lehetett?

_________________
Üdv.:Előd


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.02.01 19:02:40 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2007.10.26 15:17:40
Hozzászólások: 200
Szia Doleq!

A csatlakozás kérdése valóban sarkalatos pontja a méréseknek. A cikkben is hangsúlyoztam ennek fontosságát. A mérések során minden egyes cellánál multiméterrel ellenőrzöm a feszültségesést, ha rendellenességet találok a mérést nem tekintem hitelesnek. A töltő kivezetései le vannak rövidítve és a gyári krokodilcsipeszek helyére 6 mm-es 200 A-es csatlakozók vannak forrasztva. A feszültséget külön érintkezőkön, közvetlenül a cellán mérem, így a hibák kizárhatók. Kösz az észrevételt. A cikkhez csatolt képeken látható lesz a gyakorlati kialakítás.
Az összehasonlított két akkusor egyidős, ez a 4200-es is friss gyári beszerzésű, ugyanannyit futott, mint a 4500-ös.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.02.06 16:34:16 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2007.10.26 15:17:40
Hozzászólások: 200
A témához kapcsolódó cikk felkerült a http://www.syl.hu oldalra, képekkel kiegészítve (hírek/cikkek).


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.02.07 08:38:05 
Offline
Pullstarter szaggató

Csatlakozott: 2007.12.22 11:02:55
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Székesfehérvár 30-8587856
Elolvastam, nagyon-nagyon király. Még egy kérés. Légszíves a pusholás gyakorlati tapasztalatairól is írj egy pár sort, kis hazánkban nem sok ember él akinek lenne tapasztalata a témában.

Esetleg arról is, ha van még lejegyezett adatod a különböző típusú általad próbált (nem válogatott) innen onnan rendelt cellák, kapacitás és feszültség adatairól.


Az IB4600 cellákat próbálta már valaki?

_________________
Üdv.:Előd


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.02.07 23:12:35 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2007.10.26 15:17:40
Hozzászólások: 200
Nézzetek bele az Rc Games magazinba, teszteltek néhány akkutípust.
Az eredmények tipikusnak mondhatók, érdemes átnézni. Ha szabad egy megjegyzést, a Robitronic valószínüleg kb. 0,1-0,2 V-al kisebb feszt mér a csatlakozói miatt. Érdekes, hogy pont a válogatott 4200-as pakk kisütésének végefelé látszik egy furcsa törés, ez a cellák különböző szintjeire jellemző.
Ami a pusholást illeti, kérek egy kis időt, elég nagy lélegzetvételű téma, talán megérdemelne egy külön topicot is.
Mérési eredményeim vannak más típusokról, de szerintem ezek elavultak, ha az ember versenyakkut akar, igyekszik a mindenkori legjobbak között keresgélni.
Az IB 4600-osból kb.2-3 héten belül kezembe kerül néhány nyers cella meg két válogatott sor is. Majd beszámolok az eredményekről.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.02.18 21:09:27 
Offline
Nitrofüggõ

Csatlakozott: 2007.10.26 15:17:40
Hozzászólások: 200
Február 7-én az EFRA kiadta az idén használható cellák listáját. A következő linken megtaláljátok:
http://www.efra.se/pages/homologation/p ... 20pdf1.pdf


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: re
HozzászólásElküldve: 2008.03.10 23:19:33 
Offline
Egyhelyben pöfögõ
Avatar

Csatlakozott: 2007.01.27 18:57:48
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: Komarno
Akkor most melyik aksik is a jobbak?
mit erdemes venni? melyik gyartotol? 4200 as cellakbol

_________________
http://rckomarno.tym.sk

Asso B44, gtb,BL5.5 ontheroad
on thasso RC18T, mamba 8000,
Futaba 3pk


Vissza a tetejére
 Profil  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 86 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Keresés:
Ugrás:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség